University of Scranton w Pensylwanii, USA wskazuje, że aż 92% ludzi, którzy wyznaczają sobie cele noworoczne, nigdy ich nie osiąga. Zaskakująca liczba!
Co utrudnia nam realizację postawionych celów?
Oto 9 wskazówek, które warto przeanalizować by zminimalizować ryzyko porażki do minimum.

1) Brak jasnego określenia co, do kiedy i jak to zmierzę

Jednym z największych błędów jakie powielamy to wyznaczenie sobie ogólnego celu bez doprecyzowania i zawężenia go do zjadliwego kawałka. Ogólny cel oprócz braku doprecyzowania może nieść w sobie ryzyko trudności urealnienia go. W tym celu bardzo polecam metodę SMART, którą opisałam w innym poście “Jak ustalić realistyczne cele i zwiększyć swoją motywację do ich realizacji?” Choć większość z nas zna ogólne założenia SMART, to rzadko kto skrupulatnie stosuje je.

2) Inne cele obok tego najważniejszego

Przyjmuję zasadę 1 ważnego celu na np. 3 miesiące. Wówczas koncentruję się tylko nad realizacją tego celu. Robię odpowiednio przestrzeń by myśleć i działać w obranym kierunku. Czytam, korzystam z inspiracji i żyję realizacją tego celu. Staram się wówczas szukać dodatkowych sposobów, które pomogą mi osiągnąć ten cel. Jestem typem, który uczy się poprzez działanie i rzucanie się na głęboką wodę. Zatem specjalnie kreuję różne sytuacje by swój cel realizować. Np. kiedy chciałam rozwinąć umiejętność zarządzania zmianą poszukałam okazji, by konkretną zmianę wprowadzić w organizacji zgodnie ze sprawdzoną metodologią. Odbyłam szkolenie, znalazłam mentorkę, dołączyłam do webinariów tematycznych i krok po kroku wprowadzałam zmianę na bieżąco ucząc się z tego działania.

3) Brak ciągłego fokusu na cel

Fokus na realizację celu jest kluczowy. Fokus oznacza systematyczne planowanie, działanie i sprawdzanie postępu (minimum 1 raz na tydzień). To także eksponowanie siebie na nową wiedzę w temacie założonego celu oraz czerpanie z doświadczenia innych. No i najważniejsze to działanie, działanie, działanie. Pomimo lęku i dyskomfortu.

4) Brak szczegółowego planu jak ten cel chcesz realizować

Zachęcam do przygotowania sobie szczegółowego planu, jak ten cel osiągniesz. Jeśli dedykujesz na realizację celu 3 miesiące, to podziel ten okres na kilka krótszych odcinków i doprecyzuj co na końcu każdego odcinka chcesz mieć ukończone. Na podstawie tego ustal jakie działania podejmiesz w każdym tygodniu i pilnuj ich realizacji.

5) Emocje blokujące działanie

Emocje są dla ciebie informacją. Są częścią naszego życia i będą w nas zawsze. Jeśli odczuwasz nieprzyjemne emocje to przyjrzyj się co wtedy do siebie mówisz i jakie myśli kłębią się w Twojej głowie. Być może zaczynasz wątpić w siebie i sabotujesz swoje działania. Najlepszym sposobem by to przerwać to zacząć po prostu działać. Zerknij w swój szczegółowy plan i zrób kolejną rzecz z listy.

6) Niechęć do wychodzenia poza strefę komfortu

Stres związany z wychodzeniem ze strefy komfortu jest sprawą naturalną i konieczną by dokonał się w nas rozwój. Co pomaga?

  • Małe kroki – czyli stopniowanie trudności. Próbowanie nowych umiejętności w kontrolowanym i bezpiecznym środowisku a potem stopniowe wychodzenie z nową umiejętnością na zewnątrz.
  • Przekonanie, że każdy kiedyś zaczynał. Kiedy uczyliśmy się chodzić wiele razy upadaliśmy jednak każdy z nas w końcu się tego nauczył. Kiedy byliśmy dzieckiem nie umieliśmy jeździć samochodem a teraz śmigamy po autostradach. Przypomnij sobie czego nauczyłaś się ostatnio i co pomogło ci stawiać pierwsze kroki w osiąganiu tej umiejętności. Co możesz zastosować teraz?
  • Daj sobie prawo do popełniania błędów. Porównujesz się do ekspertów w danej dziedzinie, którzy stawiali w temacie swoje pierwsze kroki wiele lat temu? Oni także popełnili wiele błędów. Zapytaj ich o pierwsze doświadczenia i pozwól sobie uczyć się we własnym tempie.

7) Brak zapisania celu, brak sprawdzania postępów i brak retro

Jestem wielką fanką szczegółowych planów, o których pisałam wyżej. Plan rozpoczyna dobrze sformułowany cel, który zapisuję np. w excel’u razem z działaniami ustawionymi na każdy dzień. Zaglądam do niego minimum 1 raz w tygodniu robiąc podsumowanie. Jeśli czegoś nie wykonam, poddaję wątpliwości czy ten plan był jednak wykonalny a to konkretne działanie konieczne. Jeśli tak, to przekładam na następny tydzień. Za każdym razem zależy mi, aby zrobić wszystkie działania ze szczegółowego planu. Oczywiście niespodziewane zdarzenia moga mi ograniczyć ilośc czasu i po prostu wykonanie całości jest niemozliwe. W takich sytuacjach staram się zrobić choćby mały postęp przyblizający mnie do realizacji celu.

8) Brak wytrwałości i wiary w siebie

Cel, na którego realizację umawiasz się sama ze sobą ma Ci służyć. Najlepiej, kiedy powiążesz go ze swoimi talentami i wartościami. Idealnie, jeśli wierzysz, że tego naprawdę potrzebujesz i chcesz to osiągnąć. Wytrwałość w realizacji takiego celu buduje wiara, że kiedy go zrealizujesz, to coś ważnego dla siebie osiągniesz a Twoje życie będzie wyglądało inaczej. Lepiej. Wiarę w siebie wygeneruj wypisując swoje wcześniejsze sukcesy. Jeśli wielokrotnie osiągałaś rzeczy trudne, to teraz również zrealizujesz ten cel. Oczywiście jeśli bardzo tego chcesz lub bardzo tego potrzebujesz.

9) Brak motywacji

Lubię patrzeć na wyraz motywacja, jak na zlepek słów: motyw + akcja. Motywem jest wiara w to, że ten cel jest naprawdę dla Ciebie ważny a akcje masz szczegółowo rozpisane w planie działania. Jeśli czekasz na moment by być zmotywowaną do realizacji tego celu, proponuję zamiast czekania zrobić co najmniej 2 inne rzeczy. Możesz zerknąć w swój plan i zacząć po prostu działać, bo tylko działanie zaprowadzi Cię do upragnionego rezultatu. Albo możesz przypomnieć sobie po co to robisz i co będziesz miała, kiedy to osiągniesz. Zrób listę benefitów. Wróć do niej by przypomnieć sobie co dzięki realizacji tego celu za chwilę będzie możliwe. Czy to nadal jest dla ciebie ważne? Co, jeśli tego nie zrobisz, jaki „ból” Cię dotknie? Jeszcze raz podejmij decyzję czy realizujesz cel czy go porzucasz.

Kilka słów na koniec
Proces ustalanie celów i ich realizacji jest świetną okazją by poznawać siebie. Jest to czas refleksji nad tym co jest dla Ciebie ważne i jakie umiejętności pragniesz w sobie rozwijać. Tak budujesz swoją dojrzałą pewność siebie. Jeśli zadecydujesz z różnych powodów (sobie znanych) by przestać realizować jakiś cel to masz do tego pełne prawo. To Ty jesteś twórcą swojego życia.

„Jeśli warto mieć cel, warto zablokować sobie w codziennym życiu czas niezbędny do jego osiągnięcia.”
 Jill Koenig